top of page

Blog

Ako sa racionálne stravovať?

  • Obrázek autora: Viera Krčmáriková
    Viera Krčmáriková
  • 30. 10. 2017
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 29. 1. 2018

Osobne si myslím, že pri stravovaní a výžive ako takej je dobré zachovať tzv. zdravý sedliacky rozum a neveriť všetkému, čo sa niekde dočítame, alebo počujeme.

Veľmi dôležité je poznať samého seba a naučiť sa počúvať svoje telo.

Bez pochybností vieme, že my ľudia patríme do skupiny všežravcov, to znamená, že naša tráviaca sústava je schopná stráviť potravu rastlinného, ale živočíšneho pôvodu. Dôležité je sa zamyslieť, prečo vlastne potrebujeme prijímať potravu? Práve toto je veľmi dôležité, pretože často sa zameriavame viac na to, ako chceme vyzerať a pritom zabúdame na podstatu, prečo sa máme racionálne stravovať. Mali by sme si uvedomiť, že zjednodušene, potravu prijímame hlavne preto, aby naše telo fungovalo, tak ako má. Najideálnejšie tak, aby sme dosiahli rovnováhu, stav, kedy systémy nášho tela fungujú v optimálnom režime, v akejkoľvek požadovanej situácii.



Práve pre dosiahnutie tejto rovnováhy by sme sa mali stravovať pravidelne a poskytnúť telu dostatok toho, čo potrebuje pre svoje fungovanie, no aj dopriať tráviacemu systému dostatok času na spracovanie stravy. To znamená, že by sme mali jedlo rozdeliť na určité porcie a prostredníctvom týchto porcií zásobiť telo potrebnými vitamínmi, minerálmi a tekutinami. Zvyčajne pôjde o 3-6 porcií jedla denne. Ak chceme telu poskytnúť, čo najviac výživných látok, naša strava musí byť pestrá, ale aj vyvážená. Nezabúdajme, že každý deň by sme mali prijať 1-2 porcie ovocia a 2-3 porcie zeleniny.


Pomer makroživín


Každý deň musíme prijať sacharidy, bielkoviny a tuky. Podiel sacharidov by mal predstavovať 50-60% denného príjmu. V strave by mali prevládať komplexné sacharidy ako sú zemiaky, ryža, cestoviny, pečivo a iné obiloviny a strukoviny, ktoré dokážu zasýtiť na dlhšiu dobu a nespôsobujú kolísanie krvného cukru. Treba prijímať optimálne množstvo, teda ani veľa, ani málo. Veľké množstvo sacharidov sa ukladá vo forme tuku ako zásoba na horšie časy. Môže nám pomôcť pravidlo, že čím viac sme aktívnejší, tým viac sacharidov potrebujeme.

Bielkoviny, ako jeden zo základných stavebných materiálov tela sú nevyhnutné pre rast a opravu telesných tkanív. Mali by tvoriť 20-30% dennej energetickej dávky (na 1 g / 1 kg telesnej váhy/deň). Vždy by sme sa mali snažiť prijať viac rastlinných ako živočíšnych bielkovín. Naše telo využije presne toľko bielkovín, koľko práve potrebuje.

Tuky ako ďalší zo základných stavebných zložiek, okrem toho, že predstavujú zásobu energie, plnia mnoho dôležitých funkcií. Tuk obsahuje esenciálne viac-nenasýtené mastné kyseliny, ktoré organizmus nedokáže vyrobiť a ktoré sú nevyhnutné pre zdravie človeka. Tieto mastné kyseliny pomáhajú v boji proti starnutiu, sú prevenciou infarktu, mozgovej príhody, rôznych zápalov, ale aj rakoviny. Tieto zdraviu prospešné tuky môžete získať napríklad z morských rýb a rias, rastlinných olejov alebo orechov a semien rôznych druhov. Príjem tukov by mal predstavovať max. 30% denného energetického príjmu.


Na záver


Snažme sa jesť sezónne potraviny a preferovať tie, ktoré sa pestujú v našej krajine. Vyhýbajme sa rýchlym cukrom, alebo sa snažme obmedziť príjem rafinovaného cukru v našej strave, čo najviac, ako sa dá. Ak sa aj stane, že si niektorý deň doprajeme viac než treba, skúsme sa, čo najskôr vrátiť k stravovaniu, ktoré sami cítime, že nám prospieva a cítime sa dobre. Snažme sa nepresiahnuť prijaté množstvo soli viac ako 10 g denne, skúsme soľ nahradiť koreninami a bylinkami. Vyhýbajme sa konzumácií údenín a alkoholickým nápojov. Neprejedajme sa, ale jedlo si vychutnávajme, jedzme pomaly a sústreďme sa na každé sústo.

A hlavne nesprávajme sa k nášmu telu, ako k odpadkovému košu, doprajme si kvalitné, zdravé, pestré a chutné jedlo a dostatok času na jeho vychutnávanie, aby sa jeho konzumácia nestala nutnosťou, ale pôžitkom.


Comentarios


  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
bottom of page